Titulní obrázek

Koupit Citroën C4 Picasso?

Zájemce o koupi láká Citroën C4 Picasso zajímavou cenou, ALE... . Asi nejlépe vůz vystihuje titulek hodnocení TÜV: Žádné velké umělecké dílo. Mezi velké klady patří: prostornost - existuje v prodloužené sedmimístné verzi Grand, variabilita interiéru, pohodlná sedadla, mnoho odkládacích míst.

Nejčastější stížnosti jsou pak na nepřesné řazení, centrálně umístěnou přístrojová kapličku a časté pazvuky v interiéru.

 

Francouzské MPV pod názvem Citroën C4 Grand Picasso se poprvé představilo na podzim roku 2006. Počátkem následujícího roku přišel vůz do prodeje. Doposud nabízený model Citroën Xsara Picasso ale zůstal v prodeji i nadále. Zájem motoristů se zasloužil o prodloužení jeho života, kromě toho byl nováček k dispozici pouze v sedmimístné prodloužené verzi Grand.

Pětimístný kratší model c-čtverky Citroën Picasso se dostal k prvním majitelům na jaře 2007. Drobný facelift a modernizaci přinesl rok 2010. V rámci změn se pod kapotu nastěhovaly nejvýkonnější pohonné jednotky nabízené pro tento model: zážehový motor 1.6 THP 155 disponující výkonem 115 kW a turbodiesel 2.0 HDi 165 pracující s výkonem 120 kW. Poprvé vyjelo vozidlo také s technologií e-HDi.

Nárazovou zkouškou Euro NCAP prošla verze Citroën C4 Grand Picasso v letech 2006 a 2009. Je tak k dispozici jak původní hodnocení, tak výsledky crash testu podle nových norem. Zejména z druhé zkoušky si francouzské MPV odvezlo velmi pěkné vysvědčení.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Pět hvězdiček z pěti možných – tedy maximum. Jednotlivé disciplíny byly techniky Euro NCAP hodnoceny takto: bezpečnost dospělých 87%, bezpečnost dětí 78%, ohleduplnost při střetu s chodcem 46% a bezpečnostní asistenční systémy 89%. Pozice na trhuCeny ojetých vozidel začínají u částky 190 000 korun. Za takovou cenu můžete pořídit jak krátký pětimístný model, tak prodlouženou verzi Grand schopnou přepravit až sedm cestujících.

Nabídka ojetin je široká, drtivou převahu mají automobily s turbodiesely. Zejména s motory o objemu 1,6 litru. Za spolehlivější ale platí dvoulitrová „há-dé-íčka“. Klad představuje nabídka prostoru pro posádku, možnost samostatného posuvu sedadel ve druhé řadě a v případě sedmimístné verze zakomponování sedaček ve třetí řadě do podlahy zavazadelníku.

Krátké provedení vozu nabízí zavazadlový prostor o objemu 500 litrů, po sklopení sedadel ve druhé řadě naroste na 1734 litrů. Prodloužená verze - Citroën C4 Grand Picasso má v pětimístném uspořádání zavazadelník o objemu 576 litrů. V sedmimístném uspořádání automobil převeze náklad o objemu 208 litrů a naopak po sklopení všech sedadel ve druhé a třetí řadě zvládne přepravit až 1951 litrů zavazadel. Obě varianty jsou vybaveny samostatně výklopným oknem pátých dveří, což za určité situace může usnadnit přístup do zavazadelníku ve stísněných prostorech.

Do třetí řady sedadel verze Grand se dostanete snadno, díky chytře řešenému sklápění boční sedačky ve druhé řadě. Vzadu ale mnoho místa nehledejte – jde spíše o nouzové sedačky.

Citroëny C4 Picasso nebo Grand Picasso nejsou vozy pro nějaké divočárny. Úlohu rodinných dostavníků ale plní dobře i díky měkčímu naladění podvozků, což v praxi znamená zdatné tlumení děr a výmolů. Z toho však plyne, že do zatáček je třeba najíždět s rozvahou. Vyšší stavba karoserie je znát, hmotnost vozu se přirozeně projevuje také. Po stránce jízdních vlastností nelze čekat zázraky a rozhodně se najdou v tomto směru v rámci třídy znatelně zdatnější automobily.

V hodnocení poruchovosti německé společnosti TÜV figuruje model C4 Picasso mezi průměrně spolehlivými vozy. Nutno ale podotknout, že byl zařazen jen do kategorie nejmladších aut ve věku 2-3 roky.