Titulní obrázek

Jaká auta se prodávají ve Francii?

Vítězem francouzských prodejních statistik za první pololetí roku 2011 je Renault Clio. Za prvních šest měsíců se pro Clio rozhodlo téměř 62 tisíc Francouzů. S odstupem okolo jedné tisícovky vozu za Renaultem následuje Peugeot 207. Oba modely přitom mají levnější alternativu z vlastní stáje – Peugeot 206+ a Renault Clio Campus. Pořadí na bedně uzavírá Citroën C3.

Automobilky Renault a Peugoet s modely nižší středí třídy obsadily následující dvě místa. A svou nadvládu nad domácím trhem potvrzují dalšími vozy na šesté až deváté pozici. Nejprve jsou Renaulty Scénic a Twingo. Za nimi již zmiňovaný Peugeot 206+ a crossover 3008. Jediným narušitelem domácí nadvlády za uplynulých šest měsíců je VW Polo na desátém místě.

Růžky vystrkuje v prvním pololetí i Dacia Duster – průběžně je jedenáctá a v pořadí za červen je dokonce desátá. Citroën s modely Citroën C4 a Citroën Picasso obsadil 12., resp. 13. místo a teprve za ním se začínají prosazovat zahraniční značky. Ty ale slaví úspěch pouze s jednotlivými modely.

Popularitu menší vozů ve Francii poměrně přesvědčivě dokumentuje Citroën C5, který na 20. místě představuje úplně prvního zástupce střední třídy. Dalšími jsou až na 25. pozici Laguna a 508 na 26. místě. V seznamu třiceti nejprodávanějších vozů na francouzském trhu za prvních šest měsíců letošního roku je pouze jeden jediný model asijské značky. Na 24. místě se usadil Nissan Qashqai.

Nejprodávanějším českým autem ve Francii je 27. Citroën C1. U Škody je nejúspěšnější malá Fabia: 4401 ks stačí na 65. místo. Škoda Octavia je 91. s 2359 prodanými vozy. Prodej osobních automobilů na francouzském trhu v červnu meziročně klesl o 13% na 210.172 prodaných vozů.